Abonament RTV we wspólnym gospodarstwie domowym

Abonament radiowo-telewizyjny – to opłata, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, za które uważa się urządzenia dostosowane do odbioru programów. Definicja ta obejmuje również odbiorniki w samochodach. Ponadto, domniemywa się, iż osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

REJESTRACJA ODBIORNIKA RTV

Z pewnymi wyjątkami, opłatę abonamentową za używanie odbiorników, uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, dopiero po jego rejestracji.

Rejestracji odbiorników radiofonicznych można dokonać w placówce pocztowej lub samodzielnie przez internet na stronie rtv.poczta-polska.pl. Rejestracji dokonujemy do gotowym formularzu, wypełniając odpowiednie jego pola.

Ustawa wymaga, aby każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego dokonał jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych.

Kim jest posiadacz? Posiadacz to osoba, która włada rzeczą, ale nie musi przy tym, być jej właścicielem. Mówiąc jeszcze prościej, posiadacz, to osoba która dysponuje pewną rzeczą i używa jej.

W dużym uproszczeniu:

Jeżeli mamy małżeństwo, wspólnie zamieszkujące w jednym mieszkaniu, to każdy z małżonków, co do zasady jest posiadaczem rzeczy znajdujących się w tym mieszkaniu. W związku z tym, iż każde z nich używa znajdującego się w domu telewizora (jednego i tego samego), na każdym z osobna ciąży obowiązek jego rejestracji. Ważnym jednak czynnikiem jest prowadzenie przez tych małżonków tzw. wspólnego gospodarstwa domowego.

WSPÓLNE GOSPODARSTWO DOMOWE

to zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie (albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie).

Jeżeli zamieszkujemy pod jednym dachem z innymi osobami, z którymi prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe np. małżeństwo, rodzice i dorosłe dzieci, dziadkowie i dorosłe wnuki, związek partnerski (konkubinat) itp. to bardzo ważne, aby w zgłoszeniu rejestracyjnym odbiorników telewizyjno- radiowych wskazać na tę okoliczność.

Na formularzu rejestracyjnym jest możliwa do zaznaczenia opcja:

użytkownik jest osobą fizyczną używającą odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym jej własność”.

Po jej zaznaczeniu, zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczy odbiorników używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność uiszcza się tylko jedną z opłat tzn. jest jeden abonament RTV.

Oznacza to, iż za te odbiorniki jako małżeństwo zapłacimy tylko raz, pomimo zarejestrowania ich przez każdego z małżonków. Nie ma znaczenia, który z małżonków będzie dokonywał opłat, ważne aby były one dokonane zgodnie ze zgłoszeniem.

Jeżeli, jednak formularz rejestracyjny zostanie przez nas błędnie wypełniony i nie wskażemy, że odbiorniki są używane przez nas w ramach jednego gospodarstwa domowego, poczta polska będzie naliczała dwie odrębne opłaty – od każdego zgłoszenia osobno.

WYREJSTROWANIE ODBIORNIKA RTV

Opłatę abonamentową wnosi się od momentu zarejestrowania odbiorników, do momentu ich wyrejestrowania. Rejestracja i wyrejestrowanie – są czynnościami którym ustawa nadaje duże znaczenie i jako jedyne stanowią dowód używania lub zaprzestania używania odbiornika. Tak długo jak mamy zarejestrowane odbiorniki, tak długo będziemy zobowiązani ponosić z tego tytułu opłaty. Bez wyrejestrowania odbiornika (względnie zmiany/ aktualizacji danych) nie uwolnimy się od konieczności dokonywania opłat. Wyrejestrowania dokonujemy w podobny sposób jak rejestracji tj. w placówce pocztowej lub na stronie internetowej.

Wskazać w tym miejscu można jako podsumowanie, na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2021 roku, sygn. akt I GSK 466/21, który wyjaśnił, że: „Pod jednym adresem mogą być uiszczane dwie opłaty, jeżeli występują dwa gospodarstwa domowe. Stan taki może mieć miejsce w przypadku nowej rejestracji przez inną osobę oraz brak wyrejestrowania odbiorników przez osobę, która wcześniej dokonała ich rejestracji”.

BŁĘDNA REJESTRACJA ODBIORNIKA, A ZALEGŁOŚCI

Zdarzyć się może sytuacja, w której dokonamy błędnej rejestracji odbiorników i nie wskażemy, że są one używane w ramach jednego gospodarstwa domowego, a opłatę będziemy wnosić jedną w przekonaniu, że robimy właściwie.

Po dokonaniu każdej rejestracji zostanie nam przypisany indywidualny numer, który będzie odrębnie rozliczany. W takiej sytuacji organ naliczy odrębne opłaty, od każdego zgłoszenia. Po kilku miesiącach, a nawet latach, możemy otrzymać wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu. Na nic się zdadzą nasze tłumaczenia. Bowiem, jak już wyżej wskazałam, znaczenie ma jedynie fakt ich rejestracji, zmiany danych lub wyrejestrowania.

Zdarzyć się może, że organ zażąda od nas dodatkowych dokumentów np. wspólnego oświadczenia o prowadzeniu jednego gospodarstwa domowego oraz dowodów na potwierdzenie tego stanu. Podkreślić trzeba, że ustawa nie przewiduje konieczności składania organowi żadnych dodatkowych oświadczeń ani tym bardziej dowodów na potwierdzenie tego stanu – więc nie musimy tego robić. Wystarczy, że złożymy formularz rejestracji albo zmiany danych lub też wyrejestrowania. Jednak pamiętajmy, że jest on skuteczny od dnia jego złożenia w placówce lub wysłania przez stronę internetową. Zmiana danych albo wyrejestrowanie dopiero po czasie, błędnie zgłoszonych odbiorników, nie wymaże zaległych opłat. Wywrze jedynie skutki na przyszłość.

Jeżeli jednak organ z jakichś względów zażądałby od nas tego oświadczenia oraz dowodów na jego poparcie celem „wymazania” podwójnie naliczonej opłaty, warto to uczynić, żeby naprawić swój błąd i nie płacić podwójnie.

UMORZENIE ZALEGŁOŚCI

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości z tytułu abonamentu.

radca prawny
Marta Kreft-Kopicka