Rozwód – krok po kroku

Rozwód to nieprzyjemna i długotrwała procedura. Jednakże, im bardziej uda nam się porozumieć z małżonkiem co do zasad, na których się rozstajemy, tym szybciej i mniej boleśnie się to odbędzie.

Składając pozew rozwodowy, do pierwszej rozprawy upłyną ok. 3 miesiące.

W oczekiwaniu na termin rozprawy, możemy dokonać innych formalności tj. ustanowić u notariusza rozdzielność majątkową oraz dokonać umownego podziału majątku, zawrzeć umowę cesji długów, udać się do urzędów, banków i innych instytucji aby np. zamknąć wspólne konto bankowe.

Skierowanie sprawy do mediacji- z reguły jedynie wydłuża całe postępowanie.

Jeżeli wnosimy tylko o rozwód i to bez orzekania o winie, nie mając wspólnych dzieci – sprawa powinna zakończyć się na pierwszej rozprawie.

Sprawy nieco się komplikują, jeżeli małżonkowie nie osiągną żadnego porozumienia. Sama sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie może trwać kilka lat, a drugie tyle odrębna sprawa o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej.

Dla przyspieszenia postępowania, poza ustanowieniem rozdzielności majątkowej czy dokonaniem umownego podziału majątku, małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie rodzicielskie określające sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. W porozumieniu takim małżonkowie mogą również ustalić w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka czyli wysokość tzw. alimentów na dzieci.

Poniżej uproszczony schemat, krok po kroku, jak się rozwieźć, zamknąć wszelkie sprawy z byłym małżonkiem i nie dać się zwariować.

POZEW ROZWODOWY

Bez orzekania o winie

Na zgodne żądanie stron, sąd nie będzie orzekał o winie

Z winy jednego małżonka

Sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia

(rozkład pożycia to ustanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej)

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci:

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej
Rozstrzygnięcie o kontaktach rodziców z dzieckiem
Rozstrzygnięcie o alimentach na dziecko

(sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Wystarczy, aby porozumienie takie zawarte było w zwykłej formie pisemnej.)

Jeżeli małżonkowie po rozwodzie będą nadal wspólnie mieszkać:

sąd orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania

Alimenty na byłego małżonka:

Tylko w sytuacji, gdy znajdzie się on w niedostatku

(niedostatek to sytuacja, w której osoba, pomimo wykorzystania swoich własnych sił nie jest w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb w całości lub w części)

Alimenty na byłego małżonka:

Tylko od małżonka winnego rozkładowi pożycia na rzecz małżonka niewinnego

Tylko w sytuacji, gdy rozwód pociągnął za sobą dla małżonka niewinnego rozkładowi pożycia istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej
(nie musi znajdować się w niedostatku)

PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO

Podział majątku wspólnego:

Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

(podział majątku w postępowaniu rozwodowym odbywa się bardzo rzadko.
Zwykle podział majątku jest dokonywany już po rozwodzie lub na drodze dobrowolnego, umownego porozumienia.


Ważne:
– w przypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość – umowny podział majątku musi zostać dokonany przed notariuszem.
– w przypadku umownego podziału majątku pamiętajmy o długach! Aby podzielić długi konieczne jest odrębne porozumienie, najlepiej dokonane za zgodą wierzyciela tzw. cesja długu.)

UMOWNY

Umowa zwykła pisemna
Jeżeli w skład majątku wspólnego nie wchodzi nieruchomość

Umowa notarialna
Jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość

(Byli małżonkowie mogą dokonać podziału wspólnego majątku wedle własnego uznania. Podział ten może objąć cały wspólnie zgromadzony majątek lub tylko jego część. Co do zasady podział majątku dotyczy tylko aktywów, a więc jeżeli małżonkowie mają również wspólne długi należałoby zawrzeć dodatkową umowę cesji długu. Sam podział majątku nie spowoduje zwolnienia jednego z byłych małżonków z obowiązku uregulowania długu np. spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu, pożyczki.)

Możliwe jest dokonanie umownego podziału majątku wspólnego jeszcze w trakcie trwania małżeństwa (przed orzeczeniem rozwodu). W tym celu jednak najpierw konieczne będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej (u notariusza). Od tego momentu każdy małżonek ma swój odrębny majątek, a wszystko to co zostało do tego dnia przez nich zgromadzone należy podzielić.

Z taką umową udajemy się np. do wydziału komunikacji Urzędu Miasta albo sądu – wydziału ksiąg wieczystych i zgłaszamy się jako jedyny właściciel- dotychczas wspólnego samochodu albo mieszkania.

SĄDOWY

Obejmie cały majątek zgormadzony przez małżonków w trakcie małżeństwa tj. m.in.:
Nieruchomości
Ruchomości
Wierzytelności
Środki finansowe w gotówce
Środki finansowe znajdujące się na rachunkach bankowych, lokatach i innych

Rozliczeniu będą podlegały także:
Nakłady i wydatki z majątku wspólnego na majątek osobisty
Nakłady i wydatki z majątku osobistego na majątek wspólny
Zbycie i roztrwonienie przez drugiego małżonka składników majątku wspólnego

(Podział majątku dotyczy tylko aktywów, a więc jeżeli małżonkowie mają również wspólne długi należałoby zawrzeć dodatkową umowę cesji długu. Sam podział majątku nie spowoduje zwolnienia jednego z byłych małżonków z obowiązku uregulowania długu np. spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu, pożyczki.)

Z takim wyrokiem udajemy się do wydziału komunikacji Urzędu Miasta albo sądu – wydziału ksiąg wieczystych i zgłaszamy się jako jedyny właściciel – dotychczas wspólnego samochodu albo mieszkania.

Rozstanie z małżonkiem nie jest proste. Jednak, niezależnie od tego, czy uda nam się porozumieć we wszystkich kwestiach, tylko w niektórych czy też w żadnej, profesjonalny pełnomocnik pokieruje Państwa i pomoże przejść przez tę drogę w sposób możliwie najmniej bolesny.

radca prawny
Marta Kreft-Kopicka