Zwrot pozwu, a oznaczenie stron procesowych

Aktualności

19 lipca, 2022

W każdym piśmie procesowym, a więc również we wnoszonym przez nas pozwie, należy wskazać imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników (art. 126 §1 pkt 2 k.p.c.). Chodzi o to, aby odróżnić tę osobę od innych.

OSOBY FIZYCZNE

Osoby fizyczne oznacza się poprzez podanie ich imienia i nazwiska. Nie ma jednak konieczności wskazywania danych identycznych jakie ujawnione są np. w dowodzie osobistym. W ten sposób dopuszcza się możliwość wskazania wyłącznie jednego z imion, choć pominięcie jednego z członów nazwiska wydaje się być już niewłaściwe. Dodatkowo przedstawicielem ustawowym niepełnoletniego dziecka jest z reguły jego rodzic- należy więc wskazać zarówno dane dziecka jak i jego rodzica.

OSOBY FIZYCZNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pod określoną firmą oznacza się poprzez podanie ich imienia i nazwiska. Przyjmuje się, iż jest to wystarczające i nie ma konieczności wskazywania firmy czy innych określeń dobranych przez takiego przedsiębiorcę.

UWAGA:
zamieszczenie imienia i nazwiska pozwanego w treści pozwu, a nie w jego nagłówku wystarczy do uznania za prawidłowe oznaczenia strony i pozwala nadać bieg tak sformułowanemu pismu procesowemu (wyrok Sądu Najwyższego z 27.5.2010 r., sygn. akt III CSK 248/09).

INNE PODMIOTY  tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, inne jednostki, które nie posiadają zdolności prawnej, ale wyposażone zostały w zdolność sądową

Mowa tutaj o m.in. o spółkach, wspólnotach mieszkaniowych, szkołach czy stowarzyszeniach. Podmioty te indywidualizowane są poprzez podanie ich nazwy.

Strona wnosząca pozew nie ma obowiązku wskazywania jej organów. Oczywiście czym innym jest obowiązek wykazania się uprawnieniem do działania w imieniu takiego podmiotu (art. 68 k.p.c.). Osoby uprawnione powinny tego dokonać przy pierwszej czynności procesowej.

UWAGA:
Ustawa wymaga wskazania jednocześnie przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, którymi nie są jednak organy tych podmiotów (spółek, spółdzielni, wspólnot itp.)

CO WIĘC ZROBIĆ, GDY:

SĄD ZARZĄDZIŁ ZWROT POZWU
Z UWAGI NA NIEWSKAZANIE DANYCH OSÓB UPRAWNIONYCH DO REPREZENTACJI STRONY POZWANEJ JAKĄ JEST NP. WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA
(tj. członków zarządu wspólnoty- ich imion, nazwisk i adresów)?

  • Uzupełnić brak

Przede wszystkim, zgodnie z powyżej przedstawionymi zasadami oznaczania stron procesowych, niewskazanie danych osób uprawnionych do reprezentacji strony pozwanej, nie stanowi braku formalnego. Skoro więc nie ma braku formalnego, nie ma podstawy do zwrotu pozwu. Zwracając pozew, sąd działa na podstawie art. 130, 1301 lub 1301a k.p.c., które wprost wskazują, że zastosowanie tych przepisów uzależnione jest od niezachowania warunków formalnych, które uniemożliwiają nadanie sprawie dalszego biegu. Raz jeszcze należy podkreślić, iż niewskazanie danych osób uprawnionych do reprezentacji strony pozwanej, nie stanowi braku formalnego. Artykuł 126 k.p.c. nie przewidział takiego wymogu.

Wobec powyższego, moim zdaniem zwrot pozwu w takiej sytuacji nastąpił niezasadnie. Nie mniej jednak, jeżeli jesteśmy w stanie uzupełnić braki, najłatwiej będzie po prostu skierować do sądu pismo, w którym podamy wskazane przez sąd dane. Zgodnie z art. 1301a §3 k.p.c., w terminie tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma, strona może je wnieść ponownie. Jeżeli pismo to nie jest dotknięte brakami, wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia, przy czym liczy się dzień nadania przesyłki na poczcie lub pozostawienia go w biurze podawczym sądu. Jeżeli zrobimy to po upływie tygodnia (bez uzyskania przywrócenia terminu do jego uzupełnienia) pismo zostanie uznane za wniesione w dniu jego uzupełnienia (postanowienie Sądu Najwyższego z 20.1.1967 r., sygn. akt I CZ 149/66).

  • Wnieść zażalenie

Zażalenie możemy wnieść jeżeli sąd wydał zarządzenie o zwrocie pozwu, wniosku wszczynającego postępowanie nieprocesowe i wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Zarządzenia o zwrocie innych pism procesowych są niezaskarżalne.

UWAGA:
Wartym podkreślenia, jest także fakt, iż oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go we właściwym trybie (art. 1301a §2 zdanie drugie). Jako przykład wskazuje się użycie czytelnego skrótu, ale innego niż przewidziany w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Jest to kwalifikowane jako wadliwe oznaczenie spółki, które jednak nie daje podstaw do uzupełnienia pisma w trybie art. 130 §1 k.p.c, a także w konsekwencji do jego zwrotu. Podkreśla się, że jeżeli oznaczenie stron w pozwie zawiera niedokładności lub omyłkę, sąd ma obowiązek wyjaśnienia wątpliwości w tym zakresie i wskazania stron w orzeczeniu zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy.

PODSUMOWANIE

Wobec powyższego, niektóre zawiłości w sprawie mogą powstać pomimo dopełnienia przez nas wszelkich formalności. Niektóre najłatwiej, pomimo naszej poprawności, jest po prostu uzupełnić, a z innymi można skutecznie walczyć.

radca prawny
Marta Kreft-Kopicka